Služby
Nabízím psychologické poradenství a diagnostiku dětí, dospívajících i dospělých a psychoterapeutické poradenství pro děti i dospělé. V případě velmi malých dětí kombinuji práci s dítětem s poradenstvím rodičům nebo sezení probíhají za přítomnosti rodičů (nejde však o rodinnou terapii). Věnuji se i skupinové terapii adolescentů.
Neposkytuji párovou ani rodinnou terapii. Používám pouze metody, v kterých jsem vzdělaná či se v nich cvičím. V případě zájmu o jiný typ služby ráda doporučím někoho z kolegů.
Nepracuji ve zdravotnictví, mé služby jsou tedy hrazené klienty. Zároveň je tím zajištěna nejvyšší možná diskrétnost a také dostupnost.
Mé služby jsou určené pro všechny, kteří cítí potřebu si povídat o tom, co je trápí a potřebují udělat změnu ve svém životě. Mohou to být například úzkostné a depresivní stavy, nespokojenost ve vztazích, v zaměstnání, ale může jít také o potřebu někam se posunout, rozvíjet se. Psychoterapii má smysl volit i preventivně. Nabízím relaxační metody pro děti i dospělé. Dětem poskytuji terapii po rozchodu rodičů - rolujte pro více informací. Pracuji s terapeutickým pískovištěm (Sandplay, Sandtray), pro více informací rolujte. Pracuji s imaginacemi, které jsou vhodnou a efektivní technikou při práci s dětmi i dospělými. Cvičím se v katatymně imaginativní psychoterapii (KIP), pro více informací rolujte.
Katatymně imaginativní psychoterapie
Katatymně imaginativní psychoterapie (KIP) je mezinárodně uznávaný, odborně fundovaný a ověřený přístup. Náleží mezi hlubinné psychoterapeutické metody vycházející z moderních psychoanalytických a psychodynamických teorií. Umožňuje propracování konfliktů, otevření zdrojů a podporu kreativních procesů. Metodu propracoval Hanscarl Leuner, vzdělaný v psychoanalýze a jungiánské psychoterapii.
Katatymně imaginativní psychoterapie využívá imaginací, imaginovaný materiál je následně propracován, prohlouben a integrován v následném pohovoru. Praktický postup vypadá tak, že po uvolnění, které působí psychofyziologicky a zaměřuje pozornost na vnitřní duševní procesy, nabídne terapeut/ka některý z motivů. Jeho prostřednictvím jsou osloveny aktuální nálady, vědomé i nevědomé konflikty a rozvíjejí se na obrazné rovině. Vnitřní skutečnost je tak smysluplně zobrazena v symbolické představě. Na rozdíl od nočního snu popisuje snící terapeutovi přímo v průběhu imaginace všechno, co se odehrává před jeho vnitřním zrakem. Terapeut klienta provází imaginací a společně motivy propracovávají. Klient se nad imaginovaným materiálem dále zamýšlí, integruje. Bezprostředně po imaginaci kreslí obrázek, díky kterému se k tématu může vrátit na dalším sezení a proces díky tomu pokračuje dál mezi sezeními. Témata zpracovávaná v KIP se dostávají i do snů klienta, které je dobré si zapisovat a nosit si je také na sezení.
Katatymně imaginativní psychoterapie se velmi osvědčila v léčbě neurotických, funkčních a psychosomatických obtíží. KIP se uplatňuje také v rámci krizových intervencí, při práci s traumatem a v psychoterapii osobnostních poruch. Metoda KIP je vhodná jak pro krátkodobé, tak i pro dlouhodobé terapie, osvědčuje se v práci s dospělými, s dětmi (cca od 7 let věku) i s dospívajícími. Imaginovat lze i v páru, skupině či ve společném sezení rodič - dítě.
(zkráceno a upraveno podle www.cskip.cz)
Sandtray
Stručně řečeno jde o terapii hrou s figurkami v pískovišti. Přístup využívá poznatky z terapie hrou a vychází z humanistického, na klienta orientovaného přístupu. Přestože jde o hru, metoda je určena nejen pro děti, ale i pro dospělé. Podobně jako v KIP se zde pracuje prostřednictvím symbolů, které zastupují nejrůznější figurky. Pomocí této metody lze pracovat i s velmi malými dětmi (cca od 3 let) či s klienty s omezenou schopností verbalizace - mentálně i fyzicky postiženými, psychotickými (na rozdíl od KIP). Metoda je vhodná pro všechny, kteří chtějí ve svém životě učinit nějakou změnu. Pískoviště a písek v něm představují bezpečný prostor, pomocí nějž klient může prozkoumat své vnitřní konflikty, vztahy, zdroje a to vše může měnit, přetvářet - nejprve nanečisto, v pískovišti, a po prožitém úspěchu je schopen tyto změny přenést i do svého života. Proces si řídí klient, terapeut ho doprovází.
(více informací o metodě najdete na www.sandtray.cz)

Archipelago
Jde o ucelenou metodiku práce s dítětem mladšího věku zaměřenou na vyrovnání se s rozvodem rodičů. Metoda pracuje s terapeutickou počítačovou hrou. Dítě se v ní stará o zvířátko, kterému se přihodilo něco podobného jako jemu. Dítě se učí pojmenovávat své emoce a své potřeby.
Podmínkou spolupráce je konzultace s oběma rodiči, souhlas obou rodičů. Terapie neslouží jako důkaz u soudu. Z terapie nevypracovávám posudek - nejde o diagnostiku.
Se všemi uvedenými metodami může pracovat pouze odborník s odpovídajícím vzděláním a absolvovaným výcvikem v metodě.